Piłka rowerowa jest dyscypliną dość mało popularną (i w ogóle znaną) w Polsce. Bardziej popularna jest m.in. w Czechach i Niemczech. Jej początki sięgają końca XIX wieku, a popularność Cycle Ball’u stopniowo wzrasta.

Mecze rozgrywa się na rowerach specjalnej konstrukcji, budowanych na kołach 26-calowych. Są to rowery na Ostre Koło i nie posiadają hamulców. W klasycznej wersji tej dyscypliny zespoły składają się z dwóch zawodników, z których jeden jest „zawodnikiem polowym”, a drugi bramkarzem.

Zasady gry przypominają w dużym stopniu halową piłkę nożną. Zawodnicy polowi nie mogą używać rąk i nóg do gry, lecz muszą odbijać piłkę wyłącznie kołami roweru. Bramkarze mogą dodatkowo łapać piłkę w ręce, ale nie mogą jej rękoma wybijać. Żaden zawodnik nie może dotknąć stopami ziemi. Po dotknięciu ziemi zawodnik musi zjechać z boiska za własną bramkę oboma kołami roweru, po czym może wrócić do gry. Całkowicie zakazane są ataki na zawodników przeciwnej drużyny. Za faul grozi całkowite wykluczenie z gry.

Mecze rozgrywane na małym boisku (11 x 14 m), czas gry wynosi 14 minut (2 połowy po 7 minut).
Spotykany jest też wariant z drużynami pięcioosobowymi. Mecze rozgrywa się w nim na boisku do piłki ręcznej, zaś czas gry wynosi 30 minut (2 połowy po 15 minut).