Na początek kilka pojęć używanych w świecie Ostrokołowców (czyli zaFIXowanych). Postaram się aktualizować co jakiś czas.

.

.

Baranie rogi (baranek) – nazwa kierownicy w kształcie baranich rogów, używana w kolarstwie szosowym i torowym.

Bycze rogi – (bull-bar) nazwa kierownicy w kształcie byczych rogów, używana częściej wsród kurierów, w kolarstwie szosowym podczas „czasówek” oraz na torze.

Cyrkiel – gwałtowny obrót wokół własnej osi (podobnie jak wejście w zakręt samochodem z zaciągniętym hamulcem ręcznym). Do cyrkla dochodzi często podczas Pedal Strike’a (patrz niżej) lub podczas zablokowania tylnego koła w zakręcie.

Fixed Gear – Ostre Koło po angielsku ;) Często używe określenie. Na rowery mówi się „fixy”, a o rowerzystach OK mówi się „zaFIXowani”.

Flip-Flop – rodzaj piasty torowej, która posiada gwinty na koronkę (i kontrę) po obu jej końcach, co umożliwia na założenie dwóch trybów (np. z różnicą jednego zęba). Niektórzy po jednej stronie zakładają sztywny tryb, a po drugiej wolnobieg. Zmiany „przełożenia” dokonuje się zakłądając odwrotnie tylne koło.

Hampel – hamulec. Jedni używają, inni nie.

Kadencja – ilość pełnych obrotów korbami na minutę. Aby oszczędzać stawy, zaleca się jeżdżenie z kadencją ok. 90 (obrotów korbami na minutę). W sprincie kolarze pedałują z kadencją ok. 120, kolarze torowi potrafię osiągać kadencję 140 i więcej (i to na twardych przełożeniach).

Linia łańcucha – odległość łańcucha od wzdłużnej osi symetrii roweru liczona przy przedniej i tylnej zębatce, ideałem jest gdy łańcuch jest równoległy do tej osi. Jeżeli łańcuch jest po skosie to szybciej się zużywa i istniej większe prawdopodobieństwo jego spadnięcia.

OK – „Ostre Koło” (na tej stronie często używany skrót)

Noski (koszyki, klipsy) – poprzedniki wiązań, blokują but od przodu, od góry i na boki. Mogą być plastikowe lub blaszane. Zapinane na jeden lub dwa paski.

Pedal Strike – zahaczenie pedałem o podłoże. Czasem używa się określenia „puszczanie iskier”.

Piwoty – metalowe tulejki przyspawane do ramy, na których mocuje się szczęki hamulcowe (np. V-brake).

Riser – klasyczna kierownica, lekko gięta.

Szprychówki – małe, zalaminowane karteczki wielkości wizytówki będące pamiątką ze zlotu (np. z okazji ostatniopiątkowej Masy Krytycznej). Szprychówki jak sama nazwa wskazuje wkłada się między szprychy.

Suport – schowane w ramie łożyska, na których obracają się korby.

Wiązania – popularnie nazywane SPD, od systemu firmy Shimano. Wiązania to pedały, w które wpina się but kolarski z tzw. blokiem, działają podobnie do wiązań narciarskich. Wiązania produkują Shimano (SPD), Look, Time itd. Aby się wypiąć, należy skręcić stopę piętą np. na zewnątrz.

Wolnobieg – układ zapadek w tylnim kole, pozwala jechać na rowerze bez konieczności ciągłego obracania korbami. Coś, czego nie ma w rowerach z OK.

.

.

Pojęcia dodatkowe, czyli triki na OK

Backwards – jazda do tyłu. Trik możliwy tylko na Ostrym Kole.

Barspin – pełny obrót kierownicą (wokół własnej osi). Niektóre geometrie ramy, a także widelce z dużym kątem wyprzedzenia uniemożliwiają wykonanie tego triku, ponieważ opona zawadza o dolną rurę ramy.

Skid (ślizg) – to widowiskowa technika hamowania polegająca ona na zablokowaniu tylnego koła, które tym samym wpada w poślizg. Warto przenieść ciężar ciała na przednie koło odciążając tylne, wtedy nasz skid będzie o wiele dłuższy (o oszczędzi nam tylną oponę ;) )

Skipping – polega on na przeniesieniu ciężaru ciała do przodu, usztywnieniu nóg i zablokowaniu koła jak przy skidzie, po czym powraca się do normalnej pozycji, co powoduje gwałtowne uderzenie zablokowanego koła w podłoże i wytracenie prędkości. Do pełnego zatrzymania roweru potrzeba zazwyczaj kilku takich uderzeń, prawdopodobnie szkodzi to jeszcze bardziej stawom niż skid.

Trackstand (stójka) – polega na staniu na rowerze w miejscu bez podpierania nogami (które sa przypięte np. noskami). Ten trik przydaje się szczególnie w mieście: na światłach nie trzeba stawiać nogi na ziemi, gdy zmieni się światło na zielone momentalnie ruszamy.  Nie tracimy czasu na odpinanie stóp, potem celowanie w nosek i zaciąganie pasków.

0 wyświetleń