Recenzja książki, która wreszcie odpowie nam (po polsku) na pytanie: Co to jest Ostre Koło?

Ostre Koło globalna kultura

 

Tytuł: „OSTRE KOŁO globalna kultura.
Autorzy: Andrew Edwards, Max Leonard
Przekład: Jakub Mroczyński
Wydawnictwo: VESPER
Pojemność: 144str.
Ilość zdjęć: 378
Wymiary: 210 x 245mm
Wydanie: 2012r.
Papier: kredowy (ok. 115g/m2)
Sugerowana cena: 49,90zł

 

Wydawca o książce pisze następująco:
„Ostre koło to jednocześnie najprawdziwsza maszyna wyścigowa, wół roboczy kuriera rowerowego jak i, dla wielu, wybór estetyczny. Każdy rower tego typu jest manifestem indywidualności jego twórcy, wyróżniającym go spośród setek zwyczajnych rowerzystów stłoczonych na drogach rowerowych wielkich miast. Istnienie globalnej kultury ostrego koła stało się faktem.

Ostre koło – globalna kultura to pierwsza książka mająca tę kulturę udokumentować. Łączy ze sobą kwestie nieszablonowego designu, torowego rodowodu oraz indywidualności i niepowtarzalności poszczególnych maszyn. Wyjaśnia, co tak naprawdę łączy gwiazdy kolarstwa torowego, kurierów, trickowców, fanatyków i graczy w bike polo na całym świecie z artystami, projektantami i konstruktorami zainspirowanymi tym zjawiskiem.

Poprzez wywiady i zdjęcia, czerpiąc z samych źródeł, opowiada o wyjątkowości tych rowerów – pokazuje formę, opisuje funkcjonalność, przybliża styl i filozofię, która dla wielu stała się wręcz stylem życia.”

.
A teraz kilka słów ode mnie:

.
Jakość wydania.
Książka bardzo ładnie wydana. Sztywna (ok. 350g/m2), foliowana (mat) okładka z wewnętrznymi zakładkami, które jeszcze bardziej ją usztywniają. Jakość zdjęć zazwyczaj zależy od jakości materiału wyjściowego, ale w tym przypadku widać, że Autorzy postarali się, aby użyć jak najlepszych zdjęć, które w znakomitej większości są wydrukowane ze skanów o wysokiej rozdzielczości.
Wielkość druku, to ok. 8-9pkt.

.
Grafika, treść obrazu.
Pierwsze co się rzuca w oczy, po otwarciu książki, to niesamowita ilość zdjęć (aż 378). Na każdej stronie zdjęcia zajmują ponad 80% powierzchni (a czasem nawet 100%). Zdjęcia są starannie dobrane i nawiązują do treści. W większości przypadków są opisane (brak opisów to sporadyczne przypadki).
Dodatkowo zdjęcia porażają dobrą jakością, której próżno szukać w Internecie.

.
Treść merytoryczna.
Samej treści jest niewiele, jak na 144 strony, co może trochę smucić, zwłaszcza wtedy, gdy ktoś jest głodny wiedzy i szuka informacji na temat Ostrego Koła.
Opisane są konkretne osoby ze świata kolarskiego, historyczne rowery, które odbiły piętno na światowym kolarstwie, wydarzenia ze świata sportu i ciekawe anegdoty związane z Ostrym Kołem.
Poruszone są m. in. tematy związane z kurierką, bike polo, trikami, kolarstwem torowym, alley-cat’ami i jest trochę historii. Niestety wszystko jest tylko „liźniete” przez kilka stron (a tekstu jest niewiele). Pociesza jedynie fakt, że treść poparta jest obszernym materiałem zdjęciowym.

.
Podsumowanie.
Uważam, że tę książlę powinno się raczej nazywać albumem, bo więcej ją oglądamy, niż czytamy. Nie mniej jednak, można z niej wyczytać bardzo ciekawe fakty historyczne, których mało jest w innej literaturze (lub Internecie) polskojęzycznej. Brakuje trochę dokłądniejszych opisów tematów, które zostały poruszone, ale pewnie wtedy książka liczyłaby 500 stron i kosztowała 150zł
Chyba każdy, kto weźmie tę książkę (album) do ręki to odniesie pozytywne wrażenie i po przeczytaniu/obejrzeniu z przyjemnością będzie do niej wracał.
Osobiście uważam, że książka warta jest wydania tych 50zł (nawet dla samych zdjęć). Może być kopalnią pomysłów, gdy ktoś składa swój rower i nie wie jeszcze, jaki wybrać nurt, czy styl. Każdy przedstawiony rower jest inny i naprawdę jest w czym przebierać

.
Plusy:
+ ładne wydanie, dobra jakość
+ duża ilość zdjęć (dobrej jakości)
+ obszerny rys historyczny (tekst i zdjęcia)
+ wiele poruszonych tematów

Minusy:
– mało tekstu
– treść często potraktowana ogólnikowo

.
Kilka zdjęć treści książki:

1 341 wyświetleń